Gyakran nem szükséges a körömerősítő vitaminok szedése
Gyakran nem szükséges a körömerősítő vitaminok szedése

A körmök alap, egészséges esetben igen tartós és mutatós részei az ujjnak, azonban ha ezekre nem vigyáz kellőképpen az ember, tehát képtelen biztosítani számukra a megfelelő vitaminokat, bizony gyengévé, töredezetté válhatnak.

Ilyenkor nyilvánvalóan a körömerősítő vitaminok szedése javasolt. Azonban ha az ember úgy gondolja, hogy átáll egy olyan étrendre, amelyik majd természetes módon biztosítja a szervezetnek a fontos nyomelemet ebben az esetben, akkor bizony egy ilyen jellegű étrend-kiegészítő vitamin megvétele és alkalmazása felesleges. A nők egyáltalán nem szeretik, ha a körmeik elvékonyodnak, növekedésük érezhető módon lelassul, illetve a legkisebb ütésnél is töredezni kezdenek. A megoldást ilyenkor nem a műköröm alkalmazása jelenti, ami csak elrejti a gondot, de nem oldja meg azt. Egyértelmű, a kiutat az ideális körömerősítő vitaminok szedése jelentheti, amelyek ismét tartóssá, széppé és igazán fényessé teszik majd ezt az ujjrészt. Emellett pedig a hajszálak, hajhagymák és az arcbőr is visszanyeri egykori tartós jellegét.

Rengeteg körömerősítő vitamin áll a vásárlók rendelkezésére, de sajnos azonban sokan nem tudják, hogy melyiket kell szedni. Biztos megoldást jelent az A-vitamin, amelyik rengeteg narancssárga színű zöldségben és gyümölcsben megtalálható. Ide sorolható például a sárgabarack, a sárgadinnye, a sütőtök és a sárgarépa is. Ha az ember ezekből napi szinten kellő mennyiséget fogyaszt, akkor már nem szükséges a drogériákban, patikákban kapható körömerősítő vitamin szedése, ugyanis ezek a finomságok teljes mértékben pótolni tudják a hiányt. Mivel ez a típusú nyomelem, a vízben oldódó vitaminokkal ellentétben, zsírban oldódik, ezért a szakértők is alá tudják támasztani, hogy a felesleg nem távozik a vizelettel a szervezetből, ezért a túlzásba vitt bevitel nem tanácsos. Emellett igen fontos szerep jut az E-vitaminnak is. Ez a megbízható körömerősítő vitamin a növényi olajokban található meg, mint például a napraforgóolajban, olívaolajban és az olajos magvakban is. Ezenkívül a különböző gabonacsírák és a tojás is tartalmazza ezt a vitamint.